Ostrzegamy - fałszywe SMS-y

Uwaga !‼️ Przestępcy nie śpią i wykorzystują trudną sytuację, jaką jest epidemia koronawirusa.

Przestępcy rozsyłają fałszywe SMS-y o treści:

  1. "Informujemy iż zgodnie ze specustawą dotyczącą koronawirusa Państwa środki na rachunku zostają przekazane do rezerw krajowych NBP. Zaloguj się https://<tutaj znajduje się link>”aby zatrzymać 1000 PLN”

    Informacja jest fałszywa, a link przesłany w SMS kieruje do strony podstawionej przez przestępców.

  2. „Ministerstwo Zdrowia: Dla każdego obywatela przysługuje wsparcie żywieniowe w związku z Koronawirusem. Zapisz się na: https://<tutaj znajduje się link>.”

    Przestępcy namawiają do wykorzystania logowania do urzędu (Ministerstwa Zdrowia) poprzez bank (usługa Zaufany Profil), a w rzeczywistości wykradają Państwa dane do logowania. Strona, do której jesteście zachęcani żeby się zalogować, nie jest stroną Ministerstwa Zdrowia.

  3. „Informujemy iż zgodnie ze specustawą dotyczącą koronawirusa wszyscy obywatele RP będą szczepieni. Z refundacją koszt wynosi 70 PLN. Opłać, aby uniknąć kolejek. . Zapisz się na: https://<tutaj znajduje się link>.”

Informacje są fałszywe, a linki przesłane w SMS kierują do strony podstawionej przez przestępców.

Prosimy nie klikajcie w linki, ani nie logujcie się za ich pośrednictwem do swojej bankowości internetowej. Najlepiej od razu skasujcie taką wiadomość! Nie wierzcie w te wiadomości!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi Komunikatami KNF, KGP i ZBP:

Komunikat Komendy Głównej Policji i FinCERT.pl – Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP w sprawie oszukańczych ogłoszeń związanych z epidemią koronowirusa (COVID-19)

Komunikat Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego