Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w dniu 24 kwietnia br., w Olsztynie zorganizował „Dzień z Ekonomią”. Uroczystą inaugurację tego wyjątkowego Dnia rozpoczął mgr Michał G. ciekawym wykładem nt. nowych zawodów w erze generatywnej AI. Omawiał sztuczną inteligencję, która pojawiła się już prawie w każdej dziedzinie naszego życia. Podkreślił, że de facto, to ludzie hamują postęp, a technologia zmienia się szybciej niż przekonania. Negatywne doświadczenia początkowe (przy wdrożeniu nowości (innowacji czy technologii) spowalniają adaptację i negatywnie wpływają na nasze postawy. Nie znamy przyszłości, ale widząc kierunek tych zmian – możemy się na ich konsekwencje przygotować. Na zakończenie omawiano, jak rynek pracy będzie wyglądał w bliższej i dalszej przyszłości, w tym które zawody znikną z rynku pracy. Wykład był tak ciekawy, że cała aula była zapełniona młodzieżą z kilku olsztyńskich liceów i szkół średnich oraz studentami, którzy słuchali z ogromnym zainteresowaniem.

Po interesującym wstępie odbył się panel dyskusyjny omawiający ww. zagadnienia. Po krótkiej przerwie rozpoczął się nowy panel, w którym uczestniczyła Pani Katarzyna Siemaszko - Prezes Zarządu n/Banku oraz Sylwia Jaskulska – Wicemarszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego oraz Pani Prezes z firmy Freedom Nieruchomości oraz Pani Dyrektor BGK.

Dyskusja była na temat: „Ekonomia jest kobietą? Czy ekonomia ma płeć?”. Zadawano nam bardzo kontrowersyjne pytania, np.:
- Czy sukces w zarządzaniu zależy od płci? Czy od charakteru? Czy kobiety, które nie dochodzą na szczyt, nie są po prostu mniej zdeterminowane niż mężczyźni?
- Czy dążenie do parytetów w Zarządach nie prowadzi do sytuacji, w której wybór dokonywany jest według płci, a nie kompetencji?
- Czy kobiecy styl zarządzania to realna wartość w świecie twardego biznesu, czy tylko dobrze brzmiąca narracja?
- Czy płeć lidera lub liderki ma znaczenie w zarządzaniu organizacją – a jeśli tak, to w jakich aspektach jest to najbardziej widoczne?
- Czy może 107 lat po emancypacji kobiet w Polsce powinniśmy raczej szukać drogi środka, która po partnersku będzie uwzględniała interesy obu płci w biznesie, zarządzaniu, administracji?
Była to burzliwa dyskusja, wielokrotnie Pani Katarzyna Siemaszko podkreślała, że: „Kobiety są statystycznie bardziej wykształcone od mężczyzn. W zatrudnieniu i mianowaniu osób na stanowiska menadżerskie zdecydowanie powinny liczyć się kompetencje, a nie płeć. A zespoły mieszane (kobiet
i mężczyzn) są bardziej efektywne, bardziej kreatywne i bardziej twórcze. Katarzyna Siemaszko zawsze powtarza każdemu menadżerowi i pracownikowi – kto chce – szuka sposobu, a kto nie chce – szuka powodu. My zawsze szukajmy sposobów. Każda kobieta, żeby osiągnąć sukces najpierw musi: 1) chcieć, 2) znaleźć sposób, 3) poszukać wsparcia (np. partnera), 4) cierpliwie dążyć do celu.”

Każdej Kobiecie życzymy spełnienia marzeń tych osobistych i zawodowych oraz sukcesów!