Bezpieczeństwo transakcji w internecie!

Warmiński Bank Spółdzielczy ostrzega przed nasilonymi atakami z serwisów ogłoszeniowych, na których można dokonywać zakupów lub zamieszczać ogłoszenia dotyczące sprzedaży. Oszustwo może polegać na udawaniu przez cyberprzestępcę kupującego w celu wyłudzenia od sprzedającego wrażliwych danych. Najczęściej chodzi o dane z karty płatniczej lub dane do logowania do bankowości elektronicznej. Wykorzystuje się do tego komunikatory Whatsapp oraz Messenger, a także fałszywe strony podszywające się pod firmy kurierskie, firmy płatnicze, banki itp. Scenariusz zazwyczaj jest następujący:

I wariant: Rzekomy kupiec twierdzi, że chce zapłacić za towar i aby otrzymać środki na kartę płatniczą należy postępować zgodnie z instrukcjami. Oszust wysyła link, który prowadzi do fałszywej strony ogłoszeniowej, na której znajduje się formularz, w którym należy podać dane z karty płatniczej – numer i datę ważności karty oraz kod CVV2/CVC, lub

II wariant: Kupujący jest rzekomo zainteresowany zakupem i w tym celu zorganizował już odbiór przesyłki przez kuriera i przesyła link do podrobionej strony firmy przewozowej i prosi o uzupełnienie danych z karty - numer i datę ważności karty oraz kod CVV2/CVC oraz adresu, gdzie ma być odebrana paczka. Następnie pieniądze za sprzedaż wraz z kosztami wysyłki mają zostać przelane na kartę sprzedającego.

Oczywiście nigdy do tego nie dojdzie. Następnie sprzedający może otrzymać SMS z banku z kodem do autoryzacji lub z kodem do aktywacji karty w cyfrowym portfelu. W rzeczywistości jest to potwierdzenie dodania karty do cyfrowego portfela Google Pay, Apple Pay itp. Złodzieje niezwłocznie przystępują do wyprowadzenia pieniędzy z konta Klienta, dokonując szeregu płatności kartą lub wypłat z bankomatu.

Przypominamy, że nie należy otwierać i odpowiadać na nieznane wiadomości, które często zawierają w swojej treści załączniki mające w nazwie opis np. faktura, oferta (zawierające wirusy, które przejmują kontrolę nad komputerem lub telefonem użytkownika) oraz nieznane rozszerzenie np. rar.

Zapamiętaj:

 • Nie podawaj żadnych kodów ze swojego narzędzia autoryzacyjnego albo aplikacji mobilnej BSGo przez telefon.
 • Zawsze dokładnie czytaj treść smsów autoryzacyjnych i kodów autoryzacyjnych.
 • Nie klikaj w żadne linki do formularzy czy serwisu transakcyjnego. Nie podawaj danych. Jedyne, o co może Cię prosić kupujący to numer konta.
 • Nigdy nie podawaj numeru swojej karty płatniczej, żeby otrzymać na nią pieniądze. Jeśli ktoś żąda numeru karty - chce Cię okraść i pobrać z niej pieniądze a nie przesłać na nią pieniądze.
 • Zachowaj zasadę ograniczonego zaufania, gdy sprzedajesz coś na serwisach aukcyjnych i ogłoszeniowych.
 • Rozliczaj się bezpośrednio przez portal, z którego korzystasz. Unikaj bezpośredniej komunikacji z kupującymi.
 • Sprawdzaj w przeglądarce poprawność adresu strony, na których podajesz dane do transakcji.
 • Ustaw odpowiednie limity dzienne na swojej karcie płatniczej.
 • Jeżeli korzystasz z kodów SMS do potwierdzania transakcji, sprawdzaj, czy dane w SMS-ie są poprawne.

Bank nigdy nie prosi przez telefon, wiadomość SMS czy e-mail o:

 • Pełny login i hasło oraz pełny numer karty płatniczej,
 • Kod karty CVV,
 • Kod PIN do transakcji internetowych,
 • Hasło do 3D-Secure.

Tylko własna czujność może w pełni uchronić Cię przed utratą pieniędzy czy zawirusowaniem urządzenia.

 KREDYTOWY PARASOL PROMOCJA

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 11,80%. Całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) wynosi 15 000,00 PLN, całkowita kwota do zapłaty 17 664,79 PLN, oprocentowanie stałe 9,50% w skali roku, prowizja za udzielenie kredytu 2,45%, całkowity koszt kredytu 2 664,79 PLN w tym prowizja 367,50 PLN, odsetki 2 297,29 PLN, bez ubezpieczenia, bez ROR, 36 miesięcznych rat, w tym 35 rat równych po 480,48 PLN, ostatnia rata wyrównująca w wysokości 480,49 PLN.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 11,03%. Całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) wynosi 15 000,00 PLN, całkowita kwota do zapłaty 17 514,79 PLN, oprocentowanie stałe 9,50% w skali roku, prowizja za udzielenie kredytu 1,45% dla Posiadaczy ROR w Banku, całkowity koszt kredytu 2 514,79 PLN w tym prowizja 217,50 PLN, odsetki 2 297,29 PLN, bez ubezpieczenia, suma opłat miesięcznych za prowadzenie rachunku Standard VIP w całym okresie kredytowania wynosi  0,00 PLN,  pod warunkiem wpływu środków w minimalnej kwocie 3 500,00 PLN miesięcznie, 36 miesięcznych rat, w tym 35 rat równych po 480,48 PLN, ostatnia rata wyrównująca w wysokości 480,49 PLN.

Kalkulacja została dokonana na dzień 20.01.2022r. na reprezentatywnym przykładzie kredytowego Parasola.

Promocja trwa  do 30.06.2022r.