Historia banku
Warmiński Bank Spółdzielczy jest w grupie najmłodszych banków spółdzielczych w Polsce. Swoją działalność rozpoczął 1 lipca 1975 roku. Wtedy to grupa kilkunastu osób założyła spółdzielnię i nazwała Bank Spółdzielczy w Jonkowie. W wynajętym, maleńkim lokalu znalazło pracę kilka osób, których zadaniem była obsługa miejscowych rolników, nielicznych wtedy rzemieślników oraz mieszkańców gminy Jonkowo.
Bank służył swoim członkom i klientom i mimo licznych prób, nie uległ zapędom i zamiarom likwidacji lub przyłączenia do innego banku. Samorząd i załoga robili wszystko, aby ich ukochana spółdzielnia nie tylko przetrwała, ale się rozwijała, budowała fundusze własne i rosła w siłę. Udało się. Bank przetrwał wichry dziejowe i rozpoczął, wraz ze zmianami ustrojowymi nowy etap w swoim funkcjonowaniu.
Największy rozwój Banku nastąpił w latach 90-tych. Dumą wszystkich Członków było otwarcie 15 lutego 1997 r. nowej, własnej siedziby. W budowę zaangażowana była cała załoga i samorząd banku.
Rok 1997 był szczególny także z innego powodu. Rozpoczęły się wówczas rozmowy i negocjacje, w wyniku których, z dniem 1 września 1997r., bank jako pierwszy w regionie przeprowadził procesy łączeniowe, przyłączając do siebie Bank Spółdzielczy w Łukcie (istniał samodzielnie od 1963 roku) i Bank Spółdzielczy w Świątkach (istniał od 1950 roku), które stały się jego oddziałami.
Kiedy udało się w miarę sprawnie zsynchronizować współpracę połączonych Banków, z dniem 1 stycznia 1999 r. przyłączone zostały dwa kolejne banki: Bank Spółdzielczy w Miłakowie (istniał samodzielnie od 1950 roku) i Bank Spółdzielczy w Dobrym Mieście z Oddziałem w Lubominie. Wtedy też postanowiono zmienić nazwę banku na Warmiński Bank Spółdzielczy, a w strategii postawiono na rozwój, wzmocnienie kapitałowe i pozyskiwanie nowych rynków.
W marcu 2000 roku uruchomiono nowy Oddział w Gietrzwałdzie. W ciągu 2002 roku Bank utworzył kolejne dwie placówki. W kwietniu Filię WBS w Dywitach, a w październiku Filię nr 1 w Olsztynie. W 2005r. utworzona została Filia nr 2 w Olsztynie, natomiast w 2006 roku, na dzień kobiet, Filia nr 3 w Olsztynie, a w 2007 roku Filia w Morągu. W sierpniu 2009 roku WBS otworzył kolejną placówkę w Olsztynie - Filię nr 4. W 2010 roku uruchomiono kolejne 2 placówki w Olsztynie : Filię Nr 5 i Filię Nr 6.
Obecnie Bank posiada 9 placówek i skupia ponad 600 członków. Działalność banku wspiera 9 bankomatów własnych, w tym pięć wyposażonych we wpłatomaty i biometrię, a także umożliwia Klientom korzystanie z ponad 8000 bankomatów bezprowizyjnych oznaczonych logiem Spółdzielczej Sieci Bankowej. Bank oferuje pełną gamę usług i produktów bankowych, w tym usługi bankowości internetowej. Usługi i produkty dostosowywane są do potrzeb poszczególnych grup klientów, tak aby sprostać ich oczekiwaniom.
Obsługa prowadzona jest przez młodą , ciągle doskonalącą swoje umiejętności załogę.