Skip to main content
  • Aktualności
  • Katarzyna Siemaszko - prelegentem Forum „Finanse dla innowacji ..."

Katarzyna Siemaszko - prelegentem Forum „Finanse dla innowacji ..."

05-07-2024

W dniach 3-4 lipca 2024 r. odbyło się Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców pt. „Finanse dla innowacji – Innowacje w finansach: Finansowanie i obsługa Mikro, Małej i Średniej Przedsiębiorczości w obliczu wyzwań nowoczesnej gospodarki”.

Forum to swego rodzaju coroczny przegląd międzysektorowy - okrągły stół instytucji finansowych i przedsiębiorców, na którym dyskutowane są bieżące i strategiczne zagadnienia współistnienia obu sektorów.

W ramach Forum odbyło się kilka paneli, w jednym z nich pt. „Wyzwania technologiczne we współpracy banków i przedsiębiorców” uczestniczyła Prezes n/Banku - Katarzyna Siemaszko wraz z prof. W. Sługockim- Sekretarz  Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, M. Radzikowskim – Wiceprezes Zarządu PKO Bank Polski SA, P. Alicki- Prezes Zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej SA, Z. Wiśniewski – Wiceprezes Fundacji Polska bezgotówkowa, T. Zjawiony – Wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej.  Pani Prezes podkreśliła szczególne znaczenie MŚP dla sektora bankowości spółdzielczej. Podkreśliła, że: „Każde przedsięwzięcie związane z innowacjami oraz nowymi technologami możemy sfinansować, bez względu na kwotę (bo możemy organizować konsorcja). MSP stanowi dla nas bardzo ważną grupę klientów. Jednocześnie jest też bardzo ważną grupą przedsiębiorców dla państwa, ponieważ ma duży udział w tworzeniu PKB. Widzę ogromną potrzebę wsparcia  MŚP przez Państwo w formie np. ulg podatkowych lub preferencyjnych kredytów z dopłatami z budżetu, zwłaszcza w pierwszych 2-ch latach działalności, w fazie realizowanych inwestycji (gdzie występują wysokie koszty dotyczące działalności, w tym pracownicze i finansowe a  firma nie generuje jeszcze przychodów). Dużym problemem jest również brak zabezpieczenia przy podmiotach  nowo rozpoczynających działalność – tutaj można byłoby rozważyć poręczenia przez BGK 100% kapitału (dotychczas w zależności od rodzaju poręczenia jest 60-80%).”

img 20240704 wa0007