10 czerwca 2025 roku, w Jachrance odbyła się Konferencja zorganizowana przez Krajowy Związek Banków Spółdzielczych w Warszawie, w ramach cyklu: „Czerwiec z Bankiem Spółdzielczym”. Tym razem mottem przewodnim było: „Dobre uczynki – drogą do sukcesu”.
Konferencję otworzyła Pani prof. Małgorzata Iwanicz-Drozdowska – Prezes Zarządu KZBS.
Następnie wystąpił gość specjalny dr Marcin Mikołajczyk – Zastępca Przewodniczącego KNF, który mówił o aktualnych wyzwaniach nadzorczych. Podkreślił, że istotne są trzy aspekty: zaufanie, odpowiedzialność członkowska i strategiczna konsolidacja banków. Mówił o tym, że zaufanie wzmacnia odporność podmiotu. Podkreślił jak ważna jest bliskość z klientami i wzajemna komunikacja. Wprost przyznał, że sektor bankowy jest przeregulowany. A w procesie pozyskiwania udziałowców należy skupiać się na takim modelu, który jest relacją długoterminową, społeczną i lokalną. Wielokrotnie wracał do wątku konsolidacji, podkreślając , że jest ona przyszłością, że jeśli będziemy za długo zwlekać, to, to może być za późno i nie osiągniemy takiego efektu. Na koniec swojej wypowiedzi dodał: „Ważne jest strategiczne podejście do konsolidacji na partnerskich warunkach”.
Ponadto wysłuchaliśmy kilku wykładów, w tym bardzo interesujący wykład dr Katarzyny Bąkowicz z Uniwersytetu SWPS na temat: Etycznej i odpowiedzialnej komunikacji działań prospołecznych, czyli jak komunikować dobro. Pani Profesor podkreśliła, że Spółdzielnie, w tym Banki Spółdzielcze „budują lepszy świat”. Aktualna sytuacja zachęca do inicjatyw lokalnych. Biznes szeroko rozumiany jest nie tylko od zarabiania pieniędzy, ale jest też w dużym stopniu odpowiedzialny za społeczności. „Inni patrzą i uczą się tworzyć łańcuchy dobra. Róbmy dobro i pokazujmy co robimy, bo dzięki temu budujemy zaufanie” Musimy być autentyczni w tym co robimy. Podkreśliła, że ogromne znaczenie mają media społecznościowe.
W czasie konferencji odbyły się trzy ciekawe i burzliwe panele dyskusyjne nt.:
Pierwszy panel:
Jak komunikować skutecznie działalność prospołeczną z moderatorem Grzegorzem Flanz – Prezesem GBS Bank z Barlinka,
Drugi panel:
Dobre praktyki banków spółdzielczych w komunikacji w mediach społecznościowych (poprzedzony prezentacją raportu – „Lokalny bank w cyfrowym świecie – Jakie wyzwania stoją przed bankami spółdzielczymi w przenoszeniu relacji lokalnych do świata online?” z moderatorem Marcinem Wiśniewskim – Prezesem Zarządu IBIMS, w którym uczestniczyła Katarzyna Siemaszko – Prezes Warmińskiego Banku Spółdzielczego.
Prezes naszego Banku podkreśliła, że warto jest wykorzystywać media społecznościowe do komunikacji z lokalną społecznością oraz klientami. Jednocześnie zachęcała te BS, które jeszcze z nich nie korzystają. W podsumowaniu stwierdziła, że już dawno nasz Bank powinien mieć Facebook -a , ale lepiej późno niż wcale 😊
Trzeci panel:
Wpływ technologii na budowanie długotrwałych relacji międzyludzkich i biznesowych (poprzedzony wykładem na ten sam temat) z moderatorem dr Mihałem Nowakowskim ZP Zackiewicz & Partners/GovernedAI
Po konferencji większość udała się na krótki rejs statkiem po Zalewie Zegrzyńskim.
O godzinie 20.00 rozpoczęła się uroczysta Gala, podczas której wręczono medale oraz wyróżnienia za zasługi dla sektora bankowości spółdzielczej. „Gwiazdy Spółdzielczości Bankowej” otrzymało 10 osób, w tym
- Katarzyna Siemaszko – Prezes Warmińskiego Banku Spółdzielczego,
- Artur Adamczyk (BPS SA),
- Halina Choroś (MBS BANK),
- Elżbieta Karasek (BS w Białobrzegach),
- Alicja Huczyńska (BS w Koronowie),
- Adam Rydlewicz (BS w Witkowie),
- Mirosław Skiba (SGB-Bank),
- Bogumiła Szklarska (Warszawski BS),
- Waldemar Zieliński (Nicolaus Bank),
- Jan Grzesiek (BS w Jarocinie).
„Gwiazdy Spółdzielczości Bankowej” przyznawane są przez KZBS w związku z obchodami Międzynarodowego Roku Spółdzielczości, w uznaniu za wieloletnie zaangażowanie w rozwój bankowości spółdzielczej, oddanie w pracy na jej rzecz oraz wybitny wkład w kształtowanie pozytywnego wizerunku sektora bankowości spółdzielczej.
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom !!!