Ustawowe Wakacje Kredytowe

Wakacje Kredytowe

Z dniem 29 lipca 2022 r. ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom (Ustawa), wprowadza nowe wakacje kredytowe. Będą mogły z nich skorzystać osoby, które spłacają zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe kredyt hipoteczny w walucie polskiej. Pierwsza rata, którą można zawiesić przypadnie już w sierpniu br. Ustawa przewiduje możliwość skorzystania z wakacji od kredytu na maksymalnie 8 miesięcy.

Prawo do wakacji kredytowych przysługuje konsumentom w zakresie jednego kredytu hipotecznego przeznaczonego na cele mieszkaniowe.

Wniosek o wakacje kredytowe może składać każdy, kto zaciągnął kredyt hipoteczny w walucie polskiej, z wyłączeniem kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty innej niż polska, w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Wakacje dotyczą kredytów zaciągniętych przed 1 lipca 2022 r., których termin zakończenia przypada co najmniej 6 miesięcy po tej dacie.

Spłatę można zawiesić maksymalnie przez 8 miesięcy. Są to: sierpień i wrzesień 2022 r., 2 wybrane miesiące w IV kwartale 2022 r. oraz po 1 wybranym miesiącu w każdym kwartale 2023 r. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, o które zawieszono spłatę rat.

W trakcie Wakacji kredytowych, jeżeli obowiązują do kredytu miesięczne koszty ubezpieczenia, pozostają do opłacenia.

Wniosek o Wakacje Kredytowe można składać od 29 lipca 2022 r.:

- osobiście w placówkach Banku,

- za pośrednictwem poczty e-mail wysyłając na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,

- za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej/mobilnej,

- wysyłając tradycyjną pocztą, przy czym za dzień doręczenia uważa się dzień wpływu wniosku do Banku.

Wniosek najlepiej składać na udostępnionym przez Bank formularzu        (w załączeniu)
lub na własnym wzorze, w którym należy wskazać informacje zgodnie z Ustawą, m.in.: dane kredytobiorcy, oznaczenie kredytodawcy, oznaczenie umowy, okres (lub okresy) zawieszenia spłaty kredytu oraz oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. We wniosku należy zamieścić oświadczenie o następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

WKF
na dzień 2023-09-21
WKF 1M5.04%
WKF 3M5.3%
WKF 6M5.06%
WKF 1Y5.37%

STAWKI REFERENCYJNE

WIBOR 1M - średnia 6,86
WIBOR 3M - średnia 6,92
WIBOR 6 M - średnia 6,98

Aktualne stawki WIBOR/WIBID znajdują się pod linkiem: https://www.money.pl/pieniadze/depozyty/zlotowe/

KURSY WALUT

2023-09-22
Obowiązuje od godziny 16:00
USD 4.3365
EUR 4.6210
CHF 4.7809
GBP 5.3357

Szanowni Klienci!!!

W dniu 15.09.2023r. wdrożyliśmy nowy system bankowy oraz system bankowości elektronicznej.

W przypadku pytań lub wątpliwości związanych z nowym systemem bankowości elektronicznej prosimy o kontakt z Pracownikami placówek naszego banku https://wbs-jonkowo.pl/kontakt.

 

Za wszelkie utrudnienia przepraszamy. Mamy nadzieję, że nowy system spełni Państwa oczekiwania.